Znate li zašto je drvo najbolji materijal za gradnju?
Zato što je konstrukcijsko drvo u slučaju požara sigurnije od nezaštićene čelične konstrukcije. Kada vatra dohvati drvenu gredu, stvara se zaštitni pougljenjeni sloj koji usporava njeno širenje te štiti samu jezgru drva koja pri tome ne mijenja bitno svoja tehnička svojstva.
Zato što drvo zbog svoje elastičnosti ima izuzetna protupotresna svojstva. Kvalitetno građena drvena kuća je u slučaju potresa stabilnija i od čelika i od betona. Čak i očuvane stare tradicijske drvene kuće imaju bolja protupotresna svojstva od brojnih modernih zdanja.
Zato što drvo ima izuzetna estetska svojstva te postoje brojne vrste i inačice drva, svaka sa svojim specifičnostima. Pruža bezbroj mogućnosti za obrađivanje, ukrašavanje, rezbarenje i kombiniranje s ostalim materijalima.
Zato što drvo ima izvrsna toplinska svojstva. Dok se drugi materijali šire, drvo se zbog povećanja temperature suši zbog čega postaje čvršće i izdržljivije.
Zato što drvo “diše” tj. upija ili otpušta vlagu iz okolnog prostora kako bi se održala optimalna ravnoteža čime djeluje na poboljšanje kvalitete zraka u zatvorenim prostorima.
Zato što drvo ima izvrsna akustična svojstva. Što mislite, zašto se većina glazbenih instrumenata izrađuje od drva te zašto se koncertne dvorane oblažu drvenim oblogama?
Zato što je za proizvodnju čelične konstrukcije potrebno dva do tri puta više energije te šest do dvanaest puta više potrošnje fosilnih goriva, nego što je potrebno za proizvodnju drvene konstrukcije. Danas kada je održivi razvoj postao norma suvremenoga življenja, taj podatak je važniji no ikada.
Zato što je drvo lako održavati, popraviti ili zamijeniti.
Zato što je otpad od drva biorazgradiv te ga je moguće reciklirati. Svaki komadić drveta se može iskoristiti na neki način.
U svijetu se drvo koristi za izgradnju velikih sportskih dvorana, zgrada za razne javne namjene pa čak i nebodera.
Najviša zgrada izgrađena od lameliranog drva u Brumunddalu u Norveškoj ima čak 18 katova. To posebno važi za alpske zemlje poput Austrije i Švicarske, skandinavske zemlje i Kanadu, ali i susjednu Sloveniju.
Iako imamo bogatu tradiciju gradnje drvom, u Hrvatskoj smo danas još uvijek skeptični prema primjeni drva u modernom građevinarstvu. Uzimajući u obzir potencijal hrvatske drvne industrije, bogatstvo šuma i kvalitetu drva u našim šumama kao i vještinu naših građevinara i stolara prava je šteta što se kod nas ne gradi više drvenih kuća, zgrada te raznih javnih objekata koji bi se savršeno uklopili u okoliš.
Vrijeme je da to promijenimo!